False לימודי רפואה - התמחות באנדומטריוזיס
פרופסור

לימודי רפואה - התמחות באנדומטריוזיס

לימודי רפואה מורכבים ומאתגרים. וזאת כי הלימודים נועדו להכין את הלומדים לקראת התפקיד המשמעותי של רופא. התמחות באנדומטריוזיס – אחת מההתמחויות המאתגרות, היכנסו.

מערכת פרופסור | 18.05.2020
לימודי רפואה - התמחות באנדומטריוזיס

מקצוע זה אינו מתאים לכל אחד, ולא כל מי שנמשך למקצוע ישתלב בעבודה. כל רופא מופקד על טיפול באנשים ובעיות בריאות, וניתן לומר כי חיי אדם נתונים בידיו. כך שלא כל מי שרוצה להיות רופא אכן יכול להשיג את התואר הנכסף, ולא כל מי שיש לו חלום רחוק אכן יצליח להגשים אותו.

 

מי מתקבל ללימודי רפואה?

 

לפני הכול על הסטודנט שמבקש להתקבל ללימודים להיות בעל רמת משכל מתאימה. כדי להתקבל ללימודי רפואה על הסטודנט להציג בפני האוניברסיטה אליה הוא רוצה להתקבל את שקלול ציוני הפסיכומטרי שלו. בכל מוסד לימודים נקבע מהו רף הנקודות המינימלי שמהווה תנאי קבלה ראשוני. אך בכל מקרה במרבית המקרים יתקבלו הנרשמים בעלי הציונים הגבוהים ביותר. רק התלמידים המצטיינים מבין המגישים יכולים להתקבל, והללו מתקדמים לשלב הבא של מבחני קבלה, סימולציות וראיונות.

 

התאמה בסיסית

 

כל אלו נועדו לבדוק את התאמת המבקשים להתקבל למקצוע הרפואה, והאם יש להם סיכוי להצליח בלימודים ולרכוש את הידע כמקצוע לחיים. כי התאמה בסיסית הינה תנאי הכרחי להצלחה בלימודים וכן להתאמה לעסוק במקצוע המשמעותי של רופא.

 

על לימודי הרפואה

 

לימודי רפואה באופן כללי הינם לימודים תובעניים וממושכים. הם כוללים שלבים שונים ומתפרסים לרוב על פני כשבע שנים. כמו כן כוללים הלימודים עבודות ומטלות מורכבות לצד עבודה מעשית ותובענית במיוחד. בשלב הראשון לומדים את הנושאים הקדם רפואיים, לאחר מכן עוברים לנושאים פרה קליניים ואילו לאחר מכן עוברים לשלב האחרון של הלימודים הקליניים. אלו כוללים התמחות וסטאז' בבתי חולים במחלקות השונות

 

התמחות באנדומטריוזיס 

 

לאחר גמר לימודי הרפואה יכול כל סטודנט שקיבל לידיו את תואר הדוקטור לבחור את תחום ההתמחות בו הוא מתעניין ורוצה לעסוק. אחד התחומים הנצרכים נקרא בשם אנדומטריוזיס. אנדומטריוזיס זו מחלה גניקולוגית שמוכרת בקרב נשים בגיל הפוריות. גורם המחלה הינו הימצאות תאי רירית שמקורם ברחם באזורים אחרים בבטן ובאגן. היות ותאי הרירית מגיעים למקום בו הם לא אמורים להיות נוכחים, נוצרת באזורים הללו דלקת מקומית. לא ידועה הסיבה להופעת תאי הרירית באזורים בהם הם לא אמורים להופיע, אך הם עלולים לגרום לנזקים מהותיים. אך מסתבר כי קיימת נטייה גנטית שמשפיעה על הסיכון לפתח את התופעה.

 

ציסטות בשחלות

 

אחת התופעות השכיחות שקשורות לאנדומטריוזיס מוכרת בשם ציסטה בשחלות. תופעה זו מאופיינת בחללים שחלתיים שמתמלאים בנוזל. התופעה נגרמת בגין הפעילות ההורמונאלית של השחלה ופעמים הציסטה נגרמת בגלל רקמה לא טבעית בשחלה. ציסטות בשחלה עלולות להתגלות באופן אקראי בעת בדיקה גניקולוגית של שגרה. אך במקרים אחרים הציסטה עלולה להיות כרוכה בכאבי בטן, בפגיעה במחזור הסדיר וסימפטומים נוספים – תופעות שיגרמו לאישה לפנות לבירור רפואי ולאבחון הגורם לתסמינים הללו.

 

כיצד מזהים ציסטה בשחלה?

 

רופא גניקולוג אשר עבר התמחות באנדומטריוזיס יכול לאבחן ציסטה בשחלה. לפעמים הוא יאבחן את התופעה בעקבות פנייה בגין כאבים או סימפטומים אחרים, ולפעמים יאתר גניקולוג ציסטה במהלך בדיקה או מעקב שגרתיים. בנוסף, נעזרים הרופאים בבדיקות אולטרה סאונד או אנדוסקופיה. לאחר ביצוע הבדיקה במעבדה יפענח הרופא את התוצאה ויקבע האם מדובר בציסטה, איזה סוג ציסטה זו, ומהו הטיפול המתאים שיוכל להעלים את הציסטה מהשחלה. יש מקרים בהם טיפול תרופתי יוכל להעלים אותו, ובמקרים אחרים תופנה המטופלת לניתוח להסרת הציסטה.

 

המאמר נכתב על ידי

 

פרופ' דוד סוריאנו הינו מומחה למיילדות, גינקולוגיה ופוריות. ייסד ומנהל את המרכז לטיפול באנדומטריוזיס. המרכז, שהוקם ב-2005 ומשלב מומחים מתחומים שונים, הוא הראשון בישראל ומוביל בתחומו. במסגרת המרכז מבוצעים ניתוחים מורכבים, הדורשים ניסיון כירורגי רב ביניהם ציסטה בשחלה. עד כה בוצעו בו יותר מ-1,500 ניתוחי אנדומטריוזיס מתקדמים. פרופ' סוריאנו מומחה בעיקר בכירורגיה גינקולוגית: לפרוסקופיה, היסטרוסקופיה וטיפול ניתוחי באנדומטריוזיס מפושט. בוגר בית-הספר לרפואה, אונ' בן-גוריון ואונ' באר שבע, בעל התמחות ברפואת נשים ויולדות, המרכז הרפואי שיבא, תל השומר. ערך השתלמות בכירורגיה גינקולוגית ואנדוסקופית במרכזים מובילים בצרפת, בבלגיה ובארצות הברית.

הדפסה   שלח לחבר

עוד כתבות

בחזרה לדף המגזין הראשי
האם אתה מרוצה מהמסלול בו אתה נמצא
שלח
אתר פרופסור הינו אתר לסטודנטים ובוגרים הכולל תוכן אקדמי רב מסוגים שונים: עבודות אקדמיות, מבחנים, סיכומים, מלגות, תרגומים, בנוסף ניתן ליהנות ממגוון מלגות ומכירת תוכן אקדמי.