False תואר בהנדסה עם התמחות בכימיה
פרופסור

תואר בהנדסה עם התמחות בכימיה

תואר בהנדסה עם התמחות בכימיה הנו תחום שחולש על מרבית ענפי התעשייה. המהנדס הכימי עוסק בהפיכת פיתוחי המעבדה למוצרים המותאמים לתעשייה מבחינה שימושיות ורווח כלכלי.

מערכת פרופסור | 16.01.2018
תואר בהנדסה עם התמחות בכימיה

לימודי הנדסה עם התמחות בכימיה זהו מסלול חשוב ונחשק המביא עמו יתרונות רבים. רגע לפני שגם אתם קופצים למים ונעלמים בין הספרים, הנה קצת רקע על התחום שיסייע לכם בהחלטה אם לבחור במסלול לימודים זה.

 

ידע מקצועי בלתי רגיל

 

יש כמה וכמה ענפי תעשייה שנחשבים יוקרתיים, וגם כאלה שבצדם שכר נאה למדי. במקום טוב ברשימה הזו נמצאות חברות מעולם התרופות, הנפט, החקלאות, האנרגיה, הקוסמטיקה ואפילו מעולם ההיי-טק. לימודי הנדסה עם התמחות בכימיה הם בדיוק המקום שבו תוכלו לקבל את הכלים ואת הידע הדרושים כדי להיכנס לתחומים הללו ולהשתלב בחברות מובילות במשק הישראלי.

 

מהי הנדסת כימיה?

 

הנדסת כימיה זהו מקצוע מתחום ההנדסה שעיסוקו הוא ייצור והפקה של כימיקלים עבור התעשיות השונות. תפקידו של המהנדס הכימי הוא בשלב שלאחר הפקת התהליך במעבדה על ידי כימאי. לאחר פיתוח זה המהנדס צריך להפוך את התהליך כך שהוא יותאם לתעשיות השונות, הן מבחינה כלכלית והן מבחינת שימושיות ויעילות. כמו כן המהנדסים עוסקים באבטחה וניהול טכנולוגי של מוצרים. הגדרה זו בעצם מצביעה על כך כי ההנדסה הכימית מעורבת בייצור של מרבית המוצרים בתעשיות, אם זה מוצרים פלסטיים, אלקטרוניים, קרמים ועוד.

 

מה לומדים במסגרת התואר?

 

הידע במסגרת מסלולי לימודי ההנדסה עם התמחות בכימיה כולל היכרות מעמיקה עם הידע הבסיסי והפרקטי, אלה שנדרשים  לפיתוח חומרים. כך תכירו מקרוב את האטומים השונים ותעמיקו בנושאים כמו כימיה אנליטית או אורגנית, פולימרים ובקרת תהליכים. אלו הן רק דוגמאות, כמובן, ולצד לימודים אלה תלמדו גם מתמטיקה, תכירו תכונות פיזיקליות של חומרים, תלמדו שפות תכנות (כדוגמת שפת C), ועד סוף הלימודים תשלטו בכל הפרטים, הנוסחאות והמאפיינים של כל הרכיבים השוני.

 

משכורת גבוהה

 

זה לא סוד שבוגרי תואר בהנדסה נהנים משכר גבוה, והידע המקצועי שווה את המשכורת הזו. היום ישנה חשיבות רבה לתחומי ההנדסה השונים, בין אם אתם מתמחים בחשמל, מחשוב או כימיה. כך, לא רק שהשכר ההתחלתי בתום הלימודים הוא לרוב גבוה יחסית (בהשוואה לממוצע במשק), אלא הוא גם ממשיך לעלות עם הניסיון והמקצועיות. אז נכון, השכר תלוי במסלול הלימודים, בניסיון ובמקום העבודה שאליו תגיעו. מצד שני, עם הזמן, עם הוותק והידע שתצברו בשטח, תגלו שאתם מזנקים מעלה בקצב מהיר, גם ברמת השכר.

 

יעילות והתייעלות

 

בוגרי תואר בהנדסה כימית מסיימים את הלימודים עם רקע חשוב מאוד, שמאפשר להם להיכנס למגוון עצום של משרות מצוינות. מצד אחד התואר שלהם מוכר כתואר בהנדסה, ומצד שני הם גם שולטים טוב יותר בעולם העסקים. השילוב הזה הוא חיוני, והוא זה שמאפשר לנו לייעל תהליכים ולהפוך מערכות קיימות (לרבות ארגוני ענק בכל תעשייה אפשרית) ליעילות וטובות יותר. בשוק התחרותי שבו אנחנו חיים אין ספק שיש לנושא הזה חשיבות רבה מאוד. עכשיו, כשאתם מבינים כמה יתרונות יש ללימודי הנדסה נותרה לכם רק עוד החלטה אחת – גורלית לא פחות – והיא ההחלטה באיזה מוסד אקדמי תלמדו, והיכן תרכשו את הידע שיקפיץ אתכם כמה מדרגות למעלה.

 

איפה לומדים הנדסת כימיה?

 

במידה ואתה מעוניינים להיות מהנדסי כימיה עליכם לסיים לימודי תואר ראשון בהנדסה כימית או בהנדסת חומרים. כדי לבחור את המוסד האקדמי המתאים לכם, בדקו את האפשרויות שלכם, ישנן מספר מכללות ואוניברסיטאות אשר מציעות לימודי הנדסה ובפרט – הנדסה עם התמחות בכימיה. הלימודים נמשכים כ-3-4 שנים ולאחריהן ניתן להשתלב בשוק בעבודה. שישה ישראלים זכו בפרס נובל לכימיה, כך שהתחום נחשב לאחד מענפי המדע המצליחים בישראל, עם ביקוש רב בתעשיות השונות.

 

הדפסה   שלח לחבר

עוד כתבות

בחזרה לדף המגזין הראשי
האם אתה מרוצה מהמסלול בו אתה נמצא
שלח
אתר פרופסור הינו אתר לסטודנטים ובוגרים הכולל תוכן אקדמי רב מסוגים שונים: עבודות אקדמיות, מבחנים, סיכומים, מלגות, תרגומים, בנוסף ניתן ליהנות ממגוון מלגות ומכירת תוכן אקדמי.