False חוקי בניית ממ"ד באוניברסיטאות
פרופסור

חוקי בניית ממ"ד באוניברסיטאות

בעמוד זה תוכלו למצוא חוקי תכנון ובניית ממ"ד באוניברסיטאות ומוסדים גדולים. כל מה שרציתם לדעת, איך ניתן להתנהל במצב חירום ומה הכי חשוב לנו לזכור. לפרטים היכנסו.

מערכת פרופסור | 04.10.2017
חוקי בניית ממ

ישראל היא מדינה שידעה מלחמות רבות ועדיין לצערנו הם לא נגמרו. בעוד אנחנו צריכים להיערך לאסונות טבע שפוקדים מדינות רבות כמו למשל רעידות אדמה או שריפות, גם סכנה של התקפת טילים היא סכנה ממשית, ולשם כך נועד חוק בניית מבנים מוגנים בתחומים גדולים וידועים.

 

חשיבות המרחב המוגן בכל מקום

 

בשנים אחרונות אזורים מסוימים בארץ התמודדו כראוי עם התקפות טילים בעיקר בגלל הימצאותם של מבנים מוגנים כמעט בכל מקום. מרחב מוגן יכול להיות בדירה, מה שנקרא ממ"ד, ויכול להיות גם ממ"מ שהוא מרחב מוגן מוסדי שהוא גדול יותר ונמצא במוסדות לימוד ובמקומות ציבוריים כמו מרכזים מסחריים וכולה.

 

גם באוניברסיטאות הימצאות ממ"ד היא קריטית

 

בכל מקום ציבורי כולל אוניברסיטה שמכילה אלפי סטודנטים חובה להקים מבנה מסוג זה באופן ראוי. במקומות אלו חשיבותו של הממ"ד עולה כיוון שמדובר בחיי אדם רבים שמונחים על הכף. נוסף לכמות האנשים שצריכה לתת מענה למספר רב של מבנים מוגנים גדולים וחזקים, גם האיכות שלהם צריכה להילקח בחשבון. כמות המרחבים המוגנים לא צריכה להגיע על חשבון האיכות שלהם ולהקמה של מרחבים אלו יש תקנות מחמירות ביותר. בעיות נוספות שמציב תהליך ההקמה של המבנים המוגנים היא הפיזור שלהם באזור ופינוי נכון של הנוכחים אליהם.

 

מהם חוקי בניית ממ"ד באוניברסיטאות?

 

להלן חוקי הבניה במדינת ישראל:

גודל מבנה מוגדר-

  • מרחב מוגן באוניברסיטה חייב להיות יציב חזק ועמיד כפי שבונים אותו בדירות ובמפעלים. ממ"ד מסוג כזה חייב להיות מתאים למוסד גדול ולכן עליו להיות בגודל של לפחות עשרה מטרים מרובעים. מלבד העובדה שהמבנה המוגן חייב להיות בשטח הזה הוא חייב להיות בעובי של שלושים וחמישה סנטימטרים של בטון חזק שימנע פגיעה בו ויספוג את ההדף.

 

אין לכסות פתחי אוורור-

  • לכל ממ"ד חייבים להיות פתחי אוורור בהתאם לגודל שלו. ברגע שיש הרבה אנשים במבנה המוגן ייתכן ויכול להיות חנוק מאוד ולכן פתחי האוורור חייבים לבצע תחלופה של אוויר. אסור בשום פנים ואופן לכסות את פתחי האוורור וחסימה שלהם תהיה בניקוד לחוק. כמובן שפתח האוורור צריכים להיות בעלי מערכת סינון כדי למנוע פגיעה בעת מתקפה בלתי קונבנציונלית על ישראל כמו למשל גז עצבים או נשק ביולוגי.

 

לוחית מתכת לאטימה בעת התקפה-

  • בממ"ד בכל מקום אפשר להתקין מזג. המזגן חיוני מאוד בעיקר לישיבה ממושכת בחודשי הקיץ שם התנאים ללא מזגן יכולים להיות קשים ובלתי נסבלים ואף לגרום לאנשים לצאת ממנו. בכל מקרה חובה להבטיח את הימצאותה של לוחית מתכת שתחסום את פתח כניסת האוויר של המזגן כיוון שבעת חירום פיקוד העורף יכול להורות על אטימה של המרחב המוגן בגלל התקפה כימית.

 

חיפוי הקירות והרצפה-

  • מרחב מוגן באוניברסיטה כמו כל מבנה אחר לא יכול להיות בעל חיפוי באריחי חרסינה או כל אריח שיכול ליפול מהדף. בזמן פגיעה הקיר של הממ"ד סופג את ההדף כדי שלא יפגע בנוכחים שנמצאים בפנים אלך אריחים יכולים להתעופף ולגרום לנזקים קשים ביותר. אפשר לחפות את הקירות בטפטים או בעץ אך לא באריחים שבירים שיכולים להיות חדים ומסוכנים. את הרצפה ניתן לחפות בפרקט או בריצוף רגיל כולל פאנלים בגובה שלח עד 10 סנטימטרים מכל חומר שרוצים.

 

אילו שימושים יכולים להיות עוד לממ"ד?

 

אחת השאלות הנפוצות ביותר היא איזה שימוש נוסף אנו יכולים להרוויח במבנה המוגן. במקרים רבים המבנה הופך להיות במוסד פינת ישיבה שאפשר לנוח בה או להפוך אותה לפינת קפה שאליה יש חיבור מים ולחשמל ולהעניק לסובבים תחושת בית נעימה. כך גם במקרה חירום נוכל ליהנות מכל השירותים הכי בסיסיים. באוניברסיטאות המרחב המוגן יכול לשמש ככיתת לימוד והיא צריכה להיות גדולה ומרווחת בעלת כל התקנות שנאמרו לעיל.

הדפסה   שלח לחבר

עוד כתבות

בחזרה לדף המגזין הראשי
האם אתה מרוצה מהמסלול בו אתה נמצא
שלח
אתר פרופסור הינו אתר לסטודנטים ובוגרים הכולל תוכן אקדמי רב מסוגים שונים: עבודות אקדמיות, מבחנים, סיכומים, מלגות, תרגומים, בנוסף ניתן ליהנות ממגוון מלגות ומכירת תוכן אקדמי.