False במטבח של פריימן
פרופסור

במטבח של פריימן

סרט נדיר בעוצמתו והטוב ביותר שנעשה בנושא ההתנתקות

מערכת פרופסור | 19.11.2008
במטבח של פריימן

הזוג פריימן, יעקב (78) ומרים (68), בעלי ספור חיים מופלא כל אחד לעצמו, וסיפור זוגיות מיוחדת של שניהם יחד .


כחלק מתהליך התמודדותם של הפריימנים עם תכנית ה"התנתקות" וכפועל יוצא של גילם, הם בנו לעצמם "מבצר" של שיגרה בתוך המטבח. כל חייהם מבוקר עד לילה, קפה הראשון, אמירת תהילים משותפת, שיחות טלפון המתנהלות בו זמנית בשני מכשירים הקיימים במטבח, קבלת אורחים מזדמנים או קרואים מראש וארוחות זוגויות, הכל מתנהל במטבח. שגרה, נעימות, רוגע,בטחון – אלה מאפייניו המובהקים של מטבח זה.


המציאות בחוץ הולכת וסוערת וסודקת אט אט את ההגנות שבנו לעצמם הפריימנים. כאשר נשמעת הודעה ממערכת הכריזה של הישוב, מרים ניגשת לחלון ופותחת אותו בזהירות, ושומעת על כינוס דחוף של התושבים. היא ממהרת לסוגרו שמא הסכנה שבחוץ תגלוש פנימה. ככל שחולפים הימים ותאריך היעד מתקרב, נכנס אט אט אל "מבצרם" הקושי והספק ואהבתם זה לזה ואמונתם עומדות בפני מבחן.


יעקב, חי בנווה דקלים כבר 23 שנה. הוא הגיע לגוש יחד עם אשתו לאה ז"ל, בעקבות ילדיהם שבנו את ביתם בגני טל. עבור יעקב משמעות התכנית, בין השאר, היא לעקור את עצמות אשתו מחולות גוש קטיף למקום בלתי ידוע. הטלפון מצלצל. מרים שומעת את קצין הרבנות הצבאית מעברו השני של הקו. הקצין מבקש לתאם עם יעקב את סדרי העתקת קיברה של לאה מבית העלמין שבגוש. מרים מבקשת לחסוך את כאב הלב מיעקב, אך אינה חוסכת את שבט לשונה מהקצין הנדהם. יעקב ממשיך לחתוך ב"בשר החי" של העופות לשבת, כביכול אינו שומע, אך שתיקתו הרועמת מרחפת באוויר.


ד"ר מרים ( רופאת משפחה ) הגיעה לגוש בשנת 1991 מחבר העמים, התאהבה במקום ממבט ראשון ונשארה בו. למדה עברית וחיה בנווה דקלים בגפה עד לנישואיה עם יעקב ב 1997. הם אמנם בגיל הזהב אך אהבתם פורחת כמו זוג צעיר. בהומור וחביבות הדדית הם מתארים כיצד התפתחה ההיכרות ביניהם, ומרים סונטת ביעקב על "הבדיקות" שערך לפני שהסכים לפגוש אותה. הלהט האידאולוגי המוחצן והאנלוגיות לעולם ממנו הגיעה מרים- מחד, הערכים הציוניים העמוקים והתנהלותו השלווה של יעקב- מאידך, יוצרים קולאז' של שתי דמויות מנוגדות המוצאות נקודות שיתוף רבות.


שבוע לפני הפינוי הצפוי. השגרה המוקפדת כל כך, כיאה לזוג פנסיונרים מופרעת. זוג מנערי הישוב מביא אל דלתם מנשר הנחיות להמשך עמידה איתנה ובוטחת בניצחון המאבק. מנגד, יעקב מקבל טלפונים מבניו בגני טל ובמיאמי הדוחקים בו להשלים עם הגזירה ולהתחיל לארוז. הוויכוחים בין בני הזוג הולכים ומתעצמים.

תשעה באב - יעקב ומרים הלכו לבית הכנסת. המטבח הזה שראה ושמע התרחשויות רבות במהלך 23 שנות קיומו, עומד כעת בשיממונו,ולא נותר לו אלא "לשמוע" את קולות הקינות והבכי הבוקעים מבית הכנסת שבישוב.
החיילים דופקים על דלת ביתם. בעדינות ובאצילות האופייניים לו, מבקש מהם יעקב שימתינו עד גמר ארוחת הבוקר... זהו סרט מעקב אינטימי,כואב ומרגש, לפעמים גם מחויך, הנותן הצצה אל מבחן חוסנם של הזוגיות והאמונה של בני הגיל השלישי בזמן משבר .


הפקה: "עין טובה" הפקות בשיתוף עם המכללה האקדמית ספיר

בימוי: הדר בשן
הפקה: נחום לנדאו
צילום: ליאור כהן
עריכה: קובי פלומניק
מוסיקה: עמית חי-כהן

הדפסה   שלח לחבר

עוד כתבות

תגובות

סה"כ 2 תגובות
מאת
כותרת
תוכן
סרט מופת
חובה על כולם לראות אותו כדי להבין
מאת אמירם | 19.11.2008
הסרט יוקרן בפסטיבל לקולנוע יהודי ה-10 בירושלים
הסרט יוקרן ביום א', 14.12.08 – יז', כסלו, תשס"ט בשעה: 18:00 בסינמטק ירושלים מוזמנים!! פרטים נוספים: http://www.liorcohen.co.il/movie-9
מאת LiorCohen | 19.11.2008
בחזרה לדף המגזין הראשי
האם אתה מרוצה מהמסלול בו אתה נמצא
שלח
אתר פרופסור הינו אתר לסטודנטים ובוגרים הכולל תוכן אקדמי רב מסוגים שונים: עבודות אקדמיות, מבחנים, סיכומים, מלגות, תרגומים, בנוסף ניתן ליהנות ממגוון מלגות ומכירת תוכן אקדמי.