False דגל שחור
פרופסור

דגל שחור

בישראל 2008 עדיין אין עיר שנושאת את הדגל הירוק

נטלי אלון | 01.06.2008
דגל שחור

זוהי שנת ה-60 לישראל ועוד רגע שנת ה-100 לתל אביב, ונראה שעירנו הקשישה טרם הפנימה את חשיבות ומשמעות החשיבה הידידותית לסביבה. בישראל 2008 עדיין אין עיר שנושאת את הדגל הירוק, ותל-אביב-יפו היא המועמדת המושלמת לתפקיד. אין ספק שהעיר בה מצוקת החנייה והדירות היא הקשה בארץ, העיר אשר לימה הוזרמו 3.4 מיליון קוב של ביוב גולמי ב-2003 והעיר שכל תושב שלה מייצר 2.73 ק"ג פסולת ביום ממוצע, זקוקה למהפך אקולוגי.

 


סלילת שבילי אופניים היא התחלה טובה, אך לא מספקת. כצעד ראשון, יש לסיים את סלילת נתיבי האופניים בכל העיר. לאחר מכן יש לעודד מעסיקים להתקין מקלחות ולהציב מתקני חניה במקומות הנגישים רק לעובדים (למניעת גניבות), להציב עוד מתקני חניה ברחבי העיר ולהוזיל את מחירי האופניים והמנעולים לתושבים.
עוד תחום חשוב, שנראה שהעיר כבר התחילה לגלות, הוא האדריכלות האקולוגית. סנונית ראשונה היא המגדל שמתכנן ריצ'רד מאייר בשדרות רוטשילד, על פי תנאי ה-LEED האמריקאי, שנחשב לתקן המחמיר בתחום בעולם. שימוש בטכנולוגיה חסכונית באנרגיה ובחומרים ירוקים בענף הבנייה הוא קריטי. ענף הבנייה הוא אחד המזהמים הגדולים בעולם והמעבר לתכנון אקולוגי וחסכוני עשוי, לפי מחקרים שנערכו בארה"ב, להוריד את צריכת החשמל בכ-15%.

 


מיגור שקיות הפלסטיק הוא יעד נוסף שתל אביב יכולה לכבוש. שקיות הפלסטיק מהוות 28% מנפח הפסולת בישראל, ובגלל שאינן מתפרקות, הן מזהמות את האדמה, הצמחים והמים במשך מאות שנים. מרבית הצרכנים לא מודעים לבעיה, ולכן קיים שימוש עודף ובזבזני. "הסל הירוק" של רשת "שופרסל" הוא התחלה, אך כל עוד לצדו מונחות ערימות נגישות של שקיות פלסטיק חינם, השינוי התפיסתי לא יקרה. יש צורך ברשת גדולה שתעבור לשימוש בלעדי בשקיות בד (או סוג אחר של שקיות ידידותיות לסביבה) ולא תותיר לצרכן ברירה. בגלל שכל שקית מהסוג הזה תמיד תהיה יקרה יותר משקית הפלסטיק, על העירייה לעודד את העסקים לשינוי באמצעות סובסידיה לכל עסק שעובר לשקיות ידידותיות לסביבה. לחלופין, אפשר למסות כל שקית פלסטיק.

 


אלה רק דוגמאות ספורות לדרכים בהן תל-אביב-יפו יכולה להפוך לעיר ירוקה יותר. הבעיות עוד רבות, והפתרונות להן רבים עוד יותר. דרך אחת להשפיע בכיוון הנכון היא להצביע בבחירות המוניציפאליות  הקרובות למפלגה אשר שמה דגש על הנושא במצעה. לאחר מכן, תוכלו לתרום את תרומתכם האישית לסביבתנו: בין אם במחזור בקבוקי פלסטיק, במעבר לרכיבה על אופניים, במיון אשפה לפחי מחזור, בהפסקת שימוש בשקיות פלסטיק, בשימוש מבוקר יותר בחשמל ועוד.

 

הדפסה   שלח לחבר

עוד כתבות

תגובות

סה"כ 4 תגובות
מאת
כותרת
תוכן
תתחילו להתעורר לפני שיהיה מאוחר!
הזמן עובד לרעתנו - תפעלו לשינוי היום!!
מאת מירב | 03.06.2008
מחר יהיה מאוחר!
כל אחד יכול לתרום
מאת חרשנית | 03.06.2008
יאללה פארק חיריה!!! (לת)
מאת זבלן | 05.06.2008
חיריה? ירוק עם גזים מתחת לאדמה, לא ממש איכות הסביבה (לת)
מאת מוטי ב. | 05.06.2008
בחזרה לדף המגזין הראשי
האם אתה מרוצה מהמסלול בו אתה נמצא
שלח
אתר פרופסור הינו אתר לסטודנטים ובוגרים הכולל תוכן אקדמי רב מסוגים שונים: עבודות אקדמיות, מבחנים, סיכומים, מלגות, תרגומים, בנוסף ניתן ליהנות ממגוון מלגות ומכירת תוכן אקדמי.