False תשכחו מהסטיגמות
פרופסור

תשכחו מהסטיגמות

נשים הן נהגות זהירות יותר מגברים!

מערכת פרופסור | 03.03.2008
תשכחו מהסטיגמות

ב-6 במארס 2008 תקיים עמותת אור ירוק יום עיון בנושא נשים ובטיחות בדרכים. יום העיון יתקיים באוניברסיטת בר-אילן, ופאנל המומחים ינסה להשיב לשאלות כמו: למה נשים נפגעות פחות בתאונות ואיך אפשר להשתמש בכוח הנשי כדי להפחית את ההיפגעות. ביום העיון ידונו גם בנושא נשים במגזר הערבי בהיבט של נהיגה זהירה ובטיחות בדרכים.

 

תוצאות המחקרים מביאות לידי מסקנה, כי שילוב משמעותי של נשים כנהגות או כמלוות נהגים צעירים, עשוי להפחית את מספר התאונות ולהקטין את חומרתן. זה גם הרקע לפרוייקט ה"מלאכיות" של עמותת אור ירוק, המבוסס על ממצאי המחקרים הקובעים שבנות המשתתפות בפרוייקט עוברות הדרכה מיוחדת במגמה להשפיע על בנים הנוהגים בצורה פרועה לשנות את התנהגותם.

 

חלקן של נשים בקרב הנהגים בארץ דומה לחלקם של הגברים – 40% לעומת 60%, ודומה לממוצע במדינות מערביות (עפ" SARTRE) הנתון המשמעותי קשור למעורבותן הנמוכה יותר באופן משמעותי של נשים בתאונות דרכים קשות וקטלניות – 15% בתאונות קשות, 10% בתאונות קטלניות.

 

הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה בדקה את מעורבותם של גברים ונשים בתאונות דרכים לפי חומרת התאונה, והרי התוצאות לשנת 2007 (עד סוף ספטמבר):

 

  • תאונות קשות: 1,592 גברים היו מעורבים בתאונות קשות (84.55%), בהשוואה ל-291 נשים (15.45%) שהיו מעורבות בתאונות כאלו.
  • תאונות קטלניות:   367 גברים היו מעורבים בתאונות קטלניות (89.51%), בהשוואה ל-43 נשים (10.49%) שהיו מעורבות בתאונות קטלניות ב-2007.

 

 

המחקרים השונים מצביעים על הבדלים משמעותיים בדפוסי הנהיגה בין שני המינים:

 

  • נשים דיווחו לעורכי מחקרים על תחושה חזקה יותר של ציות לחוקי התנועה מאשר גברים, והעריכו חוקי תנועה באופן חיובי יותר מגברים.
  • גברים נוהגים בממוצע במהירות גבוהה מאשר נשים, מבצעים יותר עקיפות, מעורבים יותר בעבירות תנועה בשכרות ונוטלים יותר סיכונים.
  • בקרב נהגות בגילאי 16 עד 20 תחת השפעת אלכוהול הסיכוי להיות מעורב בתאונה קטלנית קטן בעשרות אחוזים מאשר הסיכוי בקרב נהגים-בנים באותה קבוצת גיל.
  • נהגי-גברים, בעיקר צעירים, נוטים יותר מנהגות לנסוע במהירות מופרזת, ולכן הסיכוי לגברים להיות מעורבים בתאונות בכלל ובתאונות קטלניות בפרט גבוה מאשר לנשים.
  • ממחקר שערכה ד"ר אורית טאובמן בן-ארי מאוניברסיטת בר אילן עולה, כי יש הבדלים בין ההתייחסות של גברים ונשים לגבי נהיגה: גברים צעירים מדווחים על תדירות גבוהה יותר של נטילת סיכונים במהלך הנהיגה והם תופסים את הנהיגה ככוללת יותר ריגושים חיוביים וכפוטנציאל לנזק הדימוי העצמי שלהם. לעומת זה, נשים נוטות לתפוס נהיגה מסוכנת כשלילית ומאיימת.
  • נשים רואות את עצמן יותר כנהגות אחראיות, בעוד שהגברים רואים עצמם יותר כנהגים אימפולסיביים.
הדפסה   שלח לחבר

עוד כתבות

תגובות

סה"כ 3 תגובות
מאת
כותרת
תוכן
מעניין (לת)
מאת אסף בנדור | 03.03.2008
יכול מאוד להיות, אבל,
נשים לרוב מתקשות להפגין הגיון, קור רוח, החלטיות ושיקול דעת במצבים שקצת חורגים מהרוטינה, ולא רק על הכביש. האישה היא יותר "חיה" אמוציונלית (ולדעתי יש לזה גם הרבה יתרונות), ככה בני האדם בנויים. ובאשר לסטיגמות ולבדיחות בכלל, לשני הכוונים, זה דווקא אחד הדברים הנחמדים בחיים (כל עוד שומרים על פרופורציות) ואני לא מבין אנשים שנעלבים מזה.
מאת 1HAX | 03.03.2008
לא משקף בכלל!
40% מהנהגים בארץ נשים אבל כמה מבחינת זמן על הכביש? תחשבו כמה גברים יש שעובדים ימים שלמים על הכביש - נהגי משאיות, מוניות, אוטובוסים, שליחים... וזאת לעומת נשים שבעיקר נוסעות הלוך חזור לעבודה - איפה ההתייחסות לנתון הזה? ממש לא חכמה להגיד שכל הרכבים של מכבי האש אדומים, ולהסיק מכך שכל הרכבים האדומים הם של מכבי האש...
מאת ביז'ו ירוק | 31.12.2009
בחזרה לדף המגזין הראשי
האם אתה מרוצה מהמסלול בו אתה נמצא
שלח
אתר פרופסור הינו אתר לסטודנטים ובוגרים הכולל תוכן אקדמי רב מסוגים שונים: עבודות אקדמיות, מבחנים, סיכומים, מלגות, תרגומים, בנוסף ניתן ליהנות ממגוון מלגות ומכירת תוכן אקדמי.