False יש תקווה?!
פרופסור

יש תקווה?!

נמאס לכם משיטת השלטון בישראל?

פרסומי | 01.01.1900
יש תקווה?!

בעיות כלכליות, חברתיות, ביטחוניות, מדיניות ופוליטיות. הן חלק מהנושאים המטרידים את הציבור במדינת ישראל. אבל כמה מאיתנו החליטו לקחת חלק ולעשות צעד לשנות את הבעיות שביסודן מתחילות מאיכות הממשל בארץ?

ארגון א-מפלגתי חדש החל את דרכו לאחר מלחמת לבנון השנייה,  במטרה להביא לשינוי שיטת השלטון בישראל.  הארגון, שבחר את השם "יש תקווה", מציע לבצע הפרדה  בין הכנסת לממשלה, כנובע מעקרון הפרדת הרשויות, על ידי שורה של צעדים אשר מטרתם לאפשר ניהול מקצועי של המדינה ללא שחיתות ושיקולים פוליטיים.

הארגון מורכב מקבוצה של אנשי ציבור, מנהלים ואנשי אקדמיה במטרה לחולל שינוי עמוק באיכות הממשל בישראל ולשפרו. חברי הקבוצה הם גברים ונשים, דתיים וחילוניים, אנשי המרכז והפריפריה, תומכי ימין, מרכז ושמאל – המחוייבים לנושא אחד: איכות הממשל בישראל.


פעילות הארגון נעשית בכמה מישורים, הכוללים קיום פגישות עם מגוון פוליטיקאים והשתתפות בדיוני ועדות הכנסת הרלבנטיות, בהן ועדת חוקה, חוק ומשפט ותמיכה בהצעות העולות במטרה שיפור איכות הממשל ואשר עולות בקנה אחד עם עקרונות הארגון. לאחרונה השיק הארגון אתר אשר נועד לשמש במה לשיח ציבורי בנושא איכות הממשל והדרכים לשיפורו. כתובת האתר -  www.yesh-tikva.co.il

בין שמות המקימים והחברים : יו"ר הארגון הוא פרופ’ גבי ברבש, מנהל בית החולים איכילוב. המנכ"ל הוא אורן מוסט, ששימש בעבר כסמנכ"ל שיווק בסלקום וריכז לאחרונה את קבוצת תיא במכרז על הערוץ השני. עוד חברים ב"יש תקווה" שורה של אנשי עסקים ואקדמיה מהבולטים בישראל: עו"ד פנינה דבורין , גליה אלבין, דליה יאירי, ישראלה שטיר, עליזה רוטברד , ד"ר אורנה ברי ,האלוף גיורא איילנד, הפרופ’ אמנון רובינשטיין ואוריאל רייכמן, אנשי עסקים כגון יעקב פרי, מיכאל שטראוס, גד סומך, עמיקם כהן ואילן בן דב, ראש עיריית תל אביב, רון חולדאי, מאמן הכדורסל פיני גרשון והשחקן שלמה וישינסקי.

עקרונות  "יש תקווה" לשינוי שיטת הממשל בישראל

"יש תקווה" מחויב לדמוקרטיה הפרלמנטארית ומאמין כי על הכנסת, כריבון, לייצג נאמנה את הרקמה החברתית בישראל. לכן התיקונים המוצעים בשיטת הממשל ייצרו איזון מחודש בין הכנסת לממשלה באופן שיחזק את היכולת למשול, יבטיח יציבות שלטונית ויקנה לכנסת את האיזונים והבלמים הראויים. איזון זה יתבסס על העקרונות הבאים, שיהפכו למהלך חקיקתי שיושלם עד קיץ 2007:

  • ראש הסיעה הגדולה יכהן כראש הממשלה   – ראש הסיעה, שקיבלה את מספר הקולות הרב ביותר (מעבר לסף מינימום של מנדטים שיוגדר בחקיקה), יהיה ראש הממשלה, ללא צורך באמון הכנסת.
  • חוק תקציב אינו הצבעת אמון –   אי אישור התקציב לא יחייב בחירות חדשות לכנסת. הממשלה תפעל על יסוד תקציב השנה הקודמת ותנייד תקציבים בשיעור של 3% עפ``י הוראת ראש הממשלה. 
  • אי-אמון קונסטרוקטיבי – הצעה לאי אמון קונסטרוקטיבי תלווה ברוב של חברי הכנסת  תוך ציון שם המועמד (שימור או חיזוק המצב החקיקתי הקיים היום).
  • העלאת אחוז החסימה מ- 2% ל- 3%, לקראת הבחירות לכנסת ה- 18.
  • שרים במשרה מלאה (חוק ח``כ מחליף – "החוק הנורבגי") –  כהונת חבר כנסת שהתמנה לשר (או לסגן שר) תפקע במועד בו ייכנס לתפקידו. שר שהיה חבר כנסת ונפסקה כהונתו חוזר להיות חבר כנסת. חלק מן השרים שימונו על ידי ראש הממשלה לא יהיו מבין המועמדים לכנסת בבחירות האחרונות.
  • הכנסת רשאית לפטר שר – ברוב של 73 ח"כים.
  • מספר השרים לא יפחת מ- 8 ולא יעלה על 18.
  • רפורמה ניהולית והעמקת הבקרה של הכנסת על פעילות משרדי הממשלה. 

שיפור איכות הניהול


במקביל לקידום תיקוני החקיקה האמורים, תיפעל "יש תקווה" לשיפור איכות הניהול במשרדי הממשלה ובמערכות הממשלתיות, באמצעות חקיקה משלימה כמו "חוק מישרות אמון ומינויים פוליטיים", תיקון חוקי מימון המפלגות ומימוש חובת הדיווח (accountability) של כל שר כלפי ועדת הכנסת הרלוונטית על התקדמותו להשגת יעדי תוכנית העבודה הרב-שנתית המחייבת של משרדו.


למידע נוסף: www.yesh-tikva.co.il
הדפסה   שלח לחבר

עוד כתבות

תגובות

סה"כ 1 תגובות
מאת
כותרת
תוכן
ג
גגגגגגגגגג
מאת ג | 27.01.2011
בחזרה לדף המגזין הראשי
האם אתה מרוצה מהמסלול בו אתה נמצא
שלח
אתר פרופסור הינו אתר לסטודנטים ובוגרים הכולל תוכן אקדמי רב מסוגים שונים: עבודות אקדמיות, מבחנים, סיכומים, מלגות, תרגומים, בנוסף ניתן ליהנות ממגוון מלגות ומכירת תוכן אקדמי.