False מעצבנים נמאסתם!
פרופסור

מעצבנים נמאסתם!

המדריך המקוצר לטיפוסים המעצבנים בשיעור

אורית ברקת | 01.01.1900
מעצבנים נמאסתם!

כנגד ארבעה טיפוסים דיברה תורה: אחד חכמולוג, אחד חנפן אחד תם ואחד שאינו יודע לשאול. וכעת אפרט.


חכמולוג מהו, אותו אחד שחייב להביע דעתו בפומבי, בפני המרצה, לא בגלל שדעתו מוסיפה טעם לדיון, ולא בכדי להבהיר נקודות עמומות, אלא רק לצורך הטהור של להביע טיעונים מנוגדים לאלה שמביע המרצה, כולל טיעונים שהוא עצמו לא מבין. תרבות הויכוח, מה שנקרא, גועשת בתוכו, הוא רוצה לעלות טיעונים כדי שיתנגדו לו, וכדי שהוא יתנגד להם, יתמוך ע"י דוגמאות לא קשורות או אמירות ששמע בקורס אחר וחושב שאפשר להתאימם ובכך להראות שהוא יודע יותר טוב.

ידידי, לא כך הדבר... אל תהיה חכמולוג, תהיה חכם, תקשיב חנפן מהו, אותו אחד שמרים את היד כדי להראות שהוא מבין את חומר השיעור היטב, וכדי שהמרצה ישים לב שיש כאן מישהו שמבין עניין. אותו אחד שקרא את החומר מהספר לפני השיעור ויודע לזרוק טענה שקרא, בדיוק כמו שנכתבה, במקום הראוי לה. מדובר גם באותם אלה שניגשים לפני ואחרי השיעור למרצה חס וחלילה לא כדי לבקש הבהרות אלא פשוט להראות "תראה, הבנתי נכון, נכון?"

ידידי, לא כך הדבר, אל תהיה חנפן, אל תדוש בנושא, תחדשתם מהו, כאן אני פשוט מתכוונת פשוטו כמשמעו לכסיל (ובקיצור, במילה פחות מעודנת, טיפש), אחד שישאל שאלה בדיוק לאחר שמישהו אחר כבר שאל אותה ולאחר שהמרצה הסביר בהרחבה, אחד שיבקש מהמרצה "אתה יכול לחזור?" ולא בכדי להבהיר או לחדד נקודה, אלא פשוט כדי שהמרצה יחזור מילה במילה על מה שהוא אמר.

ומכאן הדוגמאות נמשכות ומתארכות, תמימים יש הרבה ותמימותם (כסילותם הכוונה) אין לה סוף, והם גם לא מנסים להסוות את כסילותם, וחבל, אם תסווה יאהבו אותך יותר, גם התלמידים וגם המרצים, האמן לאחד שאינו יודע לשאול מהו, טיפוס זה כולל הרבה טיפוסים, וטווח השאלות שלהם משתרע מהודו ועד כוש, מהשאלה הכי לא קשורה לנושא, ועד לשאלה הקשורה אך הכי מתפלצפת שיש (וכאן יש לשים דגש על ההבדל בין מתפלספת- עמוקה, מורכבת, לבין כזאת שחודרת עמוק עמוק עמוק עמוק למחוזות של התפלצפות לשמה).

אתם יודעים לאיזה שאלות אני מתכוונת, מדובר בשאלות כמו "ואם הוא יודע שזה לא רציונלי אז למה הוא עושה את זה?" מה למה, אם הייתי במקומו הייתי יודע... מה למה??? כי הוא חולה נפש (דוגמה מקורס בפסיכו’) ועכשיו, יש את אלה ששפר מזלם והם התברכו בכל אותן התכונות הנ"ל, וכל ארבעת הטיפוסים חלים עליהם, כמובן אלה שלא שפר עליהם מזלם כל כך הם אלה שנוכחים איתם בשיעור.  ובנימה קצת יותר עניינית ופרקטית. יש לי עצה בשבילכם, שלפחות אצלי עובדת לטובתי, תפתחו מנגנון של קשב סלקטיבי. לאחר שנוכחתם לדעת מי אלה אותם הטיפוסים, בכל פעם שידם מורמת, תפנו את תשומת הלב שלכם מהם והלאה, פשוט אל תקשיבו, וברגע שאתם רואים את המרצה מפנה את פניו שוב לכל הכיתה, תדעו שסיים להתייחס אליו.   


ידידיי הסובלים, תהיו סבלניים, אל תשכחו- יש אור בקצה המנהרה, אתם צריכים לסבול אותם רק 3 שנים (במחשבה שנייה...אהה!!!)

הדפסה   שלח לחבר

עוד כתבות

תגובות

סה"כ 1 תגובות
מאת
כותרת
תוכן
הכי חושב
להיות סבלניים! לכל סיר יש מכסה...
מאת אורית | 03.04.2008
בחזרה לדף המגזין הראשי
האם אתה מרוצה מהמסלול בו אתה נמצא
שלח
אתר פרופסור הינו אתר לסטודנטים ובוגרים הכולל תוכן אקדמי רב מסוגים שונים: עבודות אקדמיות, מבחנים, סיכומים, מלגות, תרגומים, בנוסף ניתן ליהנות ממגוון מלגות ומכירת תוכן אקדמי.