False תואר עיצוב בחו"ל
פרופסור

תואר עיצוב בחו"ל

מתכננים ללמוד עיצוב מכל סוג שהוא? ממליצים לכם לקרוא את הכתבה הבאה ולראות האם כדאי לכם לשקול לימודי תואר עיצוב בחו"ל לעומת הארץ – כל היתרונות והחסרונות.

מערכת פרופסור | 27.03.2019
תואר עיצוב בחו

בעת האחרונה ניתן לראות גידול במספר הישראלים המביעים עניין בתואר בחו"ל. בפרט, ניתן לראות אנשים, לרוב צעירים, שלא רוצים דווקא ללמוד מחשבים, הנדסה, רפואה או מדע המדינה. אנשים יצירתיים החפצים לעבור מסלול מאתגר אך נחשב מאוד, של לימודי עיצוב בחו"ל.  

 

חשבון פשוט: ללמוד עיצוב במחירים נוחים

 

עלות שכר הלימוד בחו"ל מהווה בחלק מן המקרים גורם מכריע. לכך ניתן להוסיף את עלויות המחיה של סטודנטים ואנשים צעירים. אמנם, לא בכל מקום בעולם לימודי עיצוב מאוד זולים, אבל בלא מעט מוסדות לימוד, בפרט באירופה, ניתן להוזיל את העלות.

 

לא מדובר רק במלגות לסטודנטים זרים

 

סטודנטים רבים כבר כיום לומדים עיצוב בחו"ל לאחר שקיבלו אזרחות אירופאית. לא רק ילדים להורים שנולדו באירופה (או לסבים שנולדו שם לפני שעלו ארצה) מצליחים לקבל אזרחות אירופאית. גם רבים מבני עדות המזרח זכאים לאזרחות בשל היותם נצר למשפחות של מגורשי ספרד. קבלת אזרחות ספרדית מאפשרת לימודים בכל ארצות האיחוד במחירים נוחים באופן מיוחד.

 

הרחבת אופקים אקדמית ומקצועית  

 

גם אם נשים את כל מה שקשור עם אזרחות אירופאית בצד, לא חסרות סיבות לפנות לתואר בעיצוב בחו"ל. אם נשאל את בוגרי בתי הספר לעיצוב באיטליה, באנגליה, בצרפת, בגרמניה ובמדינות נוספות, נקבל תשובה מאוד מעניינת. התואר בחו"ל, בעיקר בתחומים יצירתיים (ועיצוב הוא הרי בהחלט תחום שכזה) מעניקים הרבה מאוד. לצד רמה אקדמית ומקצועית מאוד גבוהה, השהות בחו"ל מאפשרת הרחבת אופקים שלא אפשרית בארץ.

 

איכות המרצים

 

הרחבת האופקים והמקצועיות הזאת קשורה ללא ספק לאיכות המרצים (שגם מספרם בחו"ל גדול פי כמה ממספרם בארץ). בחו"ל, בפרט באירופה, ניתן למצוא היסטוריה של עיצוב, אדריכלות, פנים וארכיטקטורה באופן שלא קיים במדינה צעירה כמו ישראל. מוזיאונים שעוסקים בעיצוב, הרצאות חוץ אקדמאיות, כל השמות המובילים בעולם בתחום זה, הכל קורה בין נרצה ובין אם לא, הרחק מגבולות המדינה שלנו. 

 

יותר מסלולים ואפשרויות להתפתח

 

דבר נוסף שחשוב להעיר לגבי לימודי עיצוב בחוץ לארץ הוא הדבר הבא. מעבר לים יש בנמצא הרבה יותר מסלולים, באקדמיה ומחוצה לה, בנושאי הדעיצוב השונים. יש אפשרות לשלב לימודים אינטרדיסציפלינריים, באופן שלא קיים כלל בארץ. ולא מדובר רק בלימודי תעודה מעמיקים או בלימודים לתואר הראשון. יש שפע של מסלולים ללימודי המשך, להרחבות שונות. בקיצור, האפשרויות להתפתח מבחינה אישית ומקצועית רחבות, רחבות מאוד.

 

ספרות מקצועית

 

ספריות וספרות מקצועית בתחום העיצוב, מקומם מרכזי גם בעידן טכנולוגיות המידע. כאשר לומדים בחו"ל, תמיד יש ספריה סמוכה, חומרי רקע, סקירות ומגוון עדכונים שוטפים ומגזינים מקצועיים. הכל ממש בהישג יד. משיגים חומרי עזר ללא כל מאמץ. נחשפים למילה האחרונה ולחידושים שלארץ מגיעים רק כעבור שנים, אם בכלל.

 

מעבר קל יותר לקריירה בעיצוב

 

לצד כל המגמות והסיבות שמניעות מעצבים צעירים וסטודנטים לעבור ללמוד בחו"ל, יש עוד דבר שכדאי להוסיף. בארץ, חייו של מעצב צעיר לא פשוטים, בלשון המעטה. מספר הבוגרים הנאבקים על כל מקום עבודה גדול. התעשייה קטנה ומעצבי פנים, מעצבים תעשייתיים, מעצבים גרפיים ואחרים רחוקים מלהרוויח את הסכומים שניתן להרוויח בחו"ל.

 

הקמת עסק עצמאי

 

הקמת עסק עצמי בעיצוב לא נעשית בקלות. אין ספק כי לפחות חלק מאלה שקיבלו דיפלומה בעיצוב ממוסד לימודים בחו"ל גם נשארים לעבוד שם, לפחות לתקופה מסוימת. לימודים באוניברסיטה או במוסד חוץ אקדמאי בחו"ל מקלים מאוד על השתלבות במקצוע זה גם בחו"ל וגם בארץ. ובסופו של דבר, מעצב בעל ניסיון תמיד יוכל למצוא עבודה ביתר קלות, גם בחו"ל וגם בישראל.

הדפסה   שלח לחבר

עוד כתבות

בחזרה לדף המגזין הראשי
האם אתה מרוצה מהמסלול בו אתה נמצא
שלח
אתר פרופסור הינו אתר לסטודנטים ובוגרים הכולל תוכן אקדמי רב מסוגים שונים: עבודות אקדמיות, מבחנים, סיכומים, מלגות, תרגומים, בנוסף ניתן ליהנות ממגוון מלגות ומכירת תוכן אקדמי.