False לימוד cbt לבעלי תואר שני בפסיכולוגיה
פרופסור

לימוד cbt לבעלי תואר שני בפסיכולוגיה

לבוגרי תואר שני בפסיכולוגיה יכולים להעשיר את הידע הטיפולי שלהם במגוון שיטות טיפול בתחום. אחת משיטות אלה היא שיטת ה-CBT, המשלבת בין הטיפול הקוגניטיבי להתנהגותי.

מערכת פרופסור | 11.12.2017
לימוד cbt לבעלי תואר שני בפסיכולוגיה

 

בעלי תואר שני בפסיכולוגיה ומעוניינים להרחיב את יכולות הטיפול שלכם? כדאי שתכירו את לימודי שיטת הטיפול CBT  - המשלבת בין הטיפול הקוגניטיבי לבין הטיפול ההתנהגותי.

 

מה זה בעצם cbt?

Cbt הן ראשי התיבות של המילים Cognitive Behavioral Therapy, או בעברית: טיפול קוגניטיבי-התנהגותי. השיטה הקוגניטיבית מבוססת על ההנחה שכדי ליצור שינוי אצל המטופל יש לגרום לשינוי בתפיסת המציאות שלו, והשיטה ההתנהגותית מניחה כי יש ליצור שינוי בהתנהגות על ידי למידה ותרגול של התנהגויות חדשות. שיטת ה-cbt משלבת בין שתי אלה, ומסייעת בטיפול בהפרעות חרדה, בדיכאון, בהפרעות אכילה ועוד.

 

הקשר בין ההתנהגות לקוגניציה

לטיפול התנהגותי וקוגניטיבי יש יסודות משותפים, וכעת נעמוד על שניים מהם. ראשית, גם בטיפול התנהגותי וגם בקוגנטיבי נצא מנקודת הנחה שאין צורך לעמוד על הסיבות שהביאו את המטופל למצבו הנוכחי. בניגוד לשיטות טיפול כמו פסיכואנליזה בהן מושם דגש על עברו של המטופל, ב-cbt נתמקד בבעיות ובאופן בו נוכל לפתור אותן באמצעות טיפול.

 

מעגלים חיוביים והתנסות מעשית

עקרון משותף נוסף לטיפול בהתנהגות ובקוגניציה הוא שבשתי השיטות מאמינים במעגלים חיוביים. פירוש הדבר הוא שהתמודדות מוצלחת של המטופל עם גירוי מאיים תוביל אותו למעגל חיובי בו עלייה תוביל להצלחה נוספת. כך תעלה היעילות העצמית והאמונה של המטופל בעצמו, תהיינה הצלחות נוספות וחוזר חלילה. מסיבה זו כוללים הטיפולים בדרך כלל גם התנסות מעשית.

 

למי מיועדים לימודי cbt?

טיפול cbt מיושם בענפי טיפול רבים ומשיק לתחומי הפסיכולוגיה, העבודה הסוציאלית, הסיעוד, הרפואה והפסיכיאטריה. חשוב להבין שהקורס לא יכשיר אתכם להיות מטפלים, אלא יקנה לכם שיטת טיפול נוספת שתשכלל את היכולות שלכם. אם אתם בעלי תואר שני בפסיכולוגיה ומחפשים כיצד להרחיב את היכולות הטיפוליות שלכם, לימודי cbt יתאימו בדיוק לכם.

 

כמה זמן לומדים?

לימודי cbt משתנים ממוסד לימודים למשנהו בתכנית הלימודים ובהיקפם. התכניות הקצרות ביותר יכללו 24 שעות לימוד, מסלולים מקיפים יותר יכללו 112 שעות ומסגרת לימודים רחבה של 3 שנים תכלול 336 שעות. אם אתם מעוניינים בהסמכה בתחום כדאי שתבחרו במסלול של 250 שעות תיאורטיות לפחות, כיוון שזהו הסטנדרט שדורשות אגודות מקצועיות בארץ ובעולם.

 

תכנית הלימודים

כיוון שאין מסלול למידה אחיד, התכניות משתנות ממוסד למוסד. קורס יכלול בדרך כלל ידע תיאורטי במסגרת שיעורים פרונטליים, דיונים בכיתה והכשרה פרקטית שנקראת גם עבודה מעשית. בחלק ממוסדות הלימוד תוכלו להיעזר גם בהדרכה צמודה, סדנאות חוויתיות ועוד. התכניות משתנות וחשוב לקבל מידע מדויק על אופי התכנית כדי לדעת האם הם מתאימים לצרכים שלכם.

 

איפה כדאי ללמוד?

ברחבי הארץ קיימים מוסדות שונים שיציעו לכם לימודי cbt, אולם חשוב ללמוד בכאלה המוכרים על ידי איט"ה- האגודה הישראלית לטיפול קוגנטיבי התנהגותי. בישראל יש כיום כ-15 תכניות הכשרה המוכרות על ידי האגודה ולכל אחת מהן ייחוד משלה, וחשוב שתבחרו בתכנית ששמה דגש על ההיבטים הנוגעים לכם בתחום הטיפול בו אתם עוסקים.

 

כמה זה עולה?

מחיר הקורס ישתנה בהתאם למוסד בו תבחרו ללמוד ובהתאם למשך הקורס. קורס קצר יעלה כ-1,440 ש"ח, קורס בינוני יעלה בסביבות ה-6,000 ש"ח וקורס ארוך ומקיף יכול להגיע לסכום של כ-11,000 ש"ח בשנה. בנוסף, חלק מהמוסדות יחייבו אתכם גם בדמי הרשמה של כ-200 ש"ח. כמובן שהמחירים האלה הם רק אומדן וכדי לקבל מידע מדויק יותר על המחיר עליכם לפנות למוסדות הלימוד עצמם.

הדפסה   שלח לחבר

עוד כתבות

בחזרה לדף המגזין הראשי
האם אתה מרוצה מהמסלול בו אתה נמצא
שלח
אתר פרופסור הינו אתר לסטודנטים ובוגרים הכולל תוכן אקדמי רב מסוגים שונים: עבודות אקדמיות, מבחנים, סיכומים, מלגות, תרגומים, בנוסף ניתן ליהנות ממגוון מלגות ומכירת תוכן אקדמי.