False פעילויות חינוך סביבתי לסטודנטים
פרופסור

פעילויות חינוך סביבתי לסטודנטים

שמירה על הסביבה בה אנו חיים משפרת את איכות החיים שלנו. באמצעות פעילויות חינוך סביבתיות שונות ניתן לחנך את הדור הצעיר וללמד אותו על חשיבות טיפוח ושמירת הסביבה.

מערכת פרופסור | 13.02.2017
פעילויות חינוך סביבתי לסטודנטים

הסביבה בה אנו חיים היא הקריטריון החשוב ביותר לחיים תקינים ולכן עלינו לשמור עליה. אחת הדרכים לשמירה על הסביבה היא באמצעות פעילויות חינוך סביבתיות עבור הדור הצעיר.

 

פעילויות חינוך סביבתיות: המפתח להבנת חשיבות הנושא

 

כדי להגדיל את התודעה על איכות הסביבה וחשיבות הסביבה כגורם משתנה שיש לשמור עליו, ישנן מגוון פעילויות אפשריות שכוללים פעילויות אקטיביות או ביקור במקומות חשובים ומשמעותיים בנושא שניתן לקיים למען המטרה החשובה.

 

ביקור במתקן חירייה

 

מתקן חירייה הוא פארק המחזור הגדול ביותר בארץ וגם אחד הגדולים בעולם. ביקור בפארק זה יכול לספק חוויה יוצאת דופן למבקרים כדי שיבינו את עיקרי תהליך המחזור, כיצד הוא מתבצע, לאיזו מטרה, ומהי החשיבות של כל אחד מאתנו בקיום מחזור תקין ויעיל לטובת הסביבה כולה. אמנם רובנו יודעים מהו מחזור ומהי מטרתו ואולי כמה מושגים נוספים על התהליך אך בזה זה מסתכם. אנו רגילים שמחזור מסתכם בהשלכת בקבוק פלסטיק לפח מתאים אך התהליך מורכב הרבה יותר. בביקור במתקן חירייה ילמדו המבקרים רבות ונושא המחזור יקבל חלק גדול יותר בתודעתם ואולי גם בחייהם ופעילותיהם.
 

ביקור במטמנת אפעה

 

מטמנת אפעה היא אתר מטמנת הפסולת הגדול ביותר שקיים במדינת ישראל. המטמנה, בניהולו של יצחק בורבא, משמשת להטמנת פסולת ביתית, פסולת מעורבת, בממדים של כ4000 טון ליום. מטמנת הענק מוחזקת ומופעלת על ידי חברת מטמנות אפעה, והוא מודרני מאוד שכולל תשתיות סביבתיות והנדסיות מאוד מתקדמות, מהמתקדמות בעולם, בהתאם לתקנים והדרישות של המשרד להגנת הסביבה ועוד רשויות שקשורות לאיכות הסביבה ולהגנתה. בימים אלו הובלת האשפה מתבצעת על ידי משאיות אם כי בעתיד הם יוחלפו ברכבת, כך תהיה ההובלה יעילה יותר. גם ביקור במתקן זה עשוי להוות פעילות חינוך סביבתי נפלאה עבור הסטודנטים ולהחדיר בהם את מודעות חשיבות המחזור.

 

נטיעת עצים
 

נטיעת עצים היא פעילות נפוצה למען איכות הסביבה וקידום ישיר שלה בצורה אקטיבית. נטיעת עצים מראה למשתתפים שהעצים שאנו רואים כיום, אפילו שהם בני 30 או 40 שנים, הם תוצאה ישירה של מתנדבים ואנשים שלקו את היוזמה לידיים והחליטו ליצור סביבה ירוקה יותר. במהלך נטיעת העצים אפשר לספר על חשיבות העצים בעולם, מה יקרה כאשר לא יהיו עצים וכיצד האדם פוגע בהם אך גם כיצד הוא יכול לשפר את המצב. נטיעת עצים ניתן לבצע בכל גיל החל מגן ועד גיל מבוגר מאוד, פעילות מבורכת ונעימה לגיבוש קבוצות.

 

שילוב הפעילויות עם משימות קבוצתיות

 

כמבצעים פעילות סביבתית כלשהי, כדי לשמור עליה מעניינת כדאי מאוד לעשות אותה בקבוצות ולהטיל משימות על כל אחת מהקבוצות ואפילו ניתן לקיים תחרות קטנה. כל משימה תהיה מבורכת ותיצור עניין רב יותר בתחום שלמטרתו יצרנו את ההתכנסות, הסביבה. בין אם הפעילות שבחרנו היא נטיעת עצים, ביקור באתר פסולת או כל פעילות אחרת, נוכל לקיים תחרות טריוויה על המקום, לבצע משימת חפש את המטמון בקשורה באתר או להטיל על הקבוצות משימה ששורה בהכנת שיעור או פעילות יצירתית על הנושא. כדאי מאוד לשלב תמונות, סרטוני וידאו, להסביר על ההיסטוריה של המקום וכל דבר נוסף שישמור על הפעילות מעניינת.

 

התאימו את פעילות לגילאים

 

לא מספיק שחשבנו על הפעילות עצמה ובחרנו מקום מעולה כדי להעביר אותה, חשוב מאוד גם להתאים אותה לקבוצה. ילדים בגילאי 13 עד 15 לא יתלהבו מאותה פעילות כמו ילדים עד גיל 10, וודאי שפעילות זו לא תתאים למבוגרים. לכן חשוב מאוד להיות גמישים עם הפעילות וגם לשנות אותה באופן מידי אם רואים שהיא לא מתנהלת כראוי ולא לחשוב בצורה מקובעת.

הדפסה   שלח לחבר

עוד כתבות

בחזרה לדף המגזין הראשי
האם אתה מרוצה מהמסלול בו אתה נמצא
שלח
אתר פרופסור הינו אתר לסטודנטים ובוגרים הכולל תוכן אקדמי רב מסוגים שונים: עבודות אקדמיות, מבחנים, סיכומים, מלגות, תרגומים, בנוסף ניתן ליהנות ממגוון מלגות ומכירת תוכן אקדמי.