False עבודה לסטודנטים – הדרכת ילדים מחוננים
פרופסור

עבודה לסטודנטים – הדרכת ילדים מחוננים

מגדירים את עצמכם בתור אוהבי ילדים? מחפשים עבודת סטודנטים מאתגרת אך כזאת שלא תדרוש מכם זמן רב? במאמר שלפניכם נביא את כל הפרטים על הדרכת ילדים מחוננים.

מערכת פרופסור | 19.12.2016
עבודה לסטודנטים – הדרכת ילדים מחוננים

אם אתם רואים בעצמכם אנשים בעלי אהבה לילדים בגילאי בית הספר היסודי, וכן בעלי ניסיון בהוראה או בהדרכה, תוכלו בקלות להשתלב בתוך מדריכים בתוכניות מחוננים. מדובר בעבודה מתגמלת ומאתגרת אשר מתאימה במיוחד לסטודנטים בתחילת דרכם האקדמית.

 

מי נחשב לילד מחונן וכיצד ניתן לאבחן זאת?

מבחן איתור מחוננים מתרחש לרוב בתחילת בית הספר היסודי, ונועד להעריך ולנבא עד כמה יוצאי דופן כישוריו של אותו הילד. מבחן האיתור מורכב משני שלבים, שלב ראשון לסינון ושלב שני לאיתור. המבחנים אינם בודקים הישגים לימודיים כפי שנלמדים בבית הספר, אלא מבקשים להעריך את היכולת הלימודית הכללית של הילד ואת מיומנויותיו השכליות. אחוז הילדים המחוננים אשר מאותרים על ידי משרד החינוך נע בין 1-3 אחוזים באזורים השונים.

 

אילו מסגרות פנאי והעשרה מיועדות עבור ילדים מחוננים?

מדינת ישראל, רשויות מקומיות, וכן גופים פרטיים לעידוד מצוינות מציעים מגוון מסגרות פנאי והעשרה אשר מיועדות לילדים מחוננים. כדי לקחת חלק במסגרות אלו על הילד לעבור תחילה בהצלחה מבחן איתור מחוננים. ילדים שעברו בהצלחה את המבחן יכולים להיחשף לפעילויות במגוון רחב של תחומים – מוזיקה, אמנות, תרבות, שפות, מדעים ועוד תחומים רבים נוספים. רוב המסגרות פועלות בהיקף של יום לימודים אחד בשבוע או מספר שעות אחה"צ מדי כמה ימים.

 

הדרכת ילדים מחוננים יכולה להתאים במיוחד לסטודנטים

הדרכה של ילדים מחוננים יכולה להתאים במיוחד לסטודנטים צעירים. רוב הסטודנטים מקדישים את מיטב זמנם ומרצם בחוגי הלימוד שלהם, ופנויים רק באופן חלקי לעבודה ולפרנסה. מסגרות של ילדים מחוננים אינן דורשות לרוב עבודה במשרה מלאה, ולכן יכולות להשתלב בלוח הזמנים השבועי של הסטודנט. בנוסף, סטודנטים צעירים יוכלו לשאוב אנרגיה והנאה מרובה מעיסוק עם ילדים, ולמשך כמה שעות בשבוע לחזור להרגיש ילדים בעצמם.

 

האם עליי להיות מחונן בעצמי כדי להדריך ילדים מחוננים?

אין כל צורך להיות אדם מחונן כדי להתאים להדרכת ילדים מחוננים. ייתכן כי בילדותכם עברתם מבחן איתור מחוננים, אך כלל לא מדובר בקריטריון סף ממיין בעבור עבודה זו. לצורך הצטיינות בהדרכת ילדים מחוננים יש להיות קודם כל בעל גישה לילדים. שנית, עדיף להיות בעלי רקע וניסיון בהדרכה ובהוראה, בדגש על התחומים הספציפיים בהם ההדרכה המבוקשת מתבצעת.

 

הדרכת של ילדים מחוננים הנה חוויה מספקת ומעצימה

הדרכה של ילדים מחוננים במסגרות הפנאי והלימודים השונות הנה חווית מספקת ומעצימה, לא רק בעבור הילדים – אלא גם בעבור המדריכים והמורים. אחד המאפיינים הבולטים ביותר של ילד מחונן הנו הסקרנות הרבה שלו, הרצון ללמוד מעבר לדרישות הבסיס ולהרחיב את הידע והאופקים שלו. הדרכת ילדים כאלה מאפשרת למורה לבנות מערכי שיעור והפעלות יצירתיות ומורכבות. בכך, הופך תהליך הלמידה מהנה ומעשיר גם בעבור המורה עצמו.

 

זכרו – גם ילד מחונן הוא עדיין ילד

מבוגרים רבים נוטים להתייחס אל ילדים מחוננים בתור מבוגרים קטנים, ומפסיקים לראות בהם ילדים מן השורה. כיוון שהילד המחונן מתבלט בתחומים רבים, קל לשכוח כי בתחומים אחרים הוא למעשה לא שונה מיתר הילדים בני גילו. לכן, חשוב לזכור כי גם ילד מחונן הוא עדיין ילד. גם הוא מדובר בילדה שהנה עילוי במתמטיקה, או בילד מחונן מבחינת כישוריו המוזיקליים – בתחומי החיים האחרים הם צפויים להתנהג בדיוק כמו כל ילד אחר בן גילם.

 

אם אתם בעלי אהבה לילדים וגישה טובה להוראה – חפשו עבודה בהדרכת מחוננים

כמובן שתהליך הקבלה לעבודה כולל אף הוא סינון מסוים, אולם אם אתם נמשכים לתחום אין סיבה שלא לנסות ולהשתלב בו. התכונות הבסיסיות הדרושות הנן כאמור אהבה לילדים בגילאי בית הספר היסודי וכן ניסיון או כישרון בהוראה ובהדרכה. אם ברשותכם תכונות אלו, כמו גם סקרנות ומשיכה לידע – מדובר בעבודה אידיאלית בעבורכם. 

הדפסה   שלח לחבר

עוד כתבות

בחזרה לדף המגזין הראשי
האם אתה מרוצה מהמסלול בו אתה נמצא
שלח
אתר פרופסור הינו אתר לסטודנטים ובוגרים הכולל תוכן אקדמי רב מסוגים שונים: עבודות אקדמיות, מבחנים, סיכומים, מלגות, תרגומים, בנוסף ניתן ליהנות ממגוון מלגות ומכירת תוכן אקדמי.