False היריון בזמן לימודי התואר
פרופסור

היריון בזמן לימודי התואר

הריון הוא דבר מרגש , אך כמובן שעם ההתרגשות מגיעה התקופה שיכולה להיות קצת מלחיצה. במאמר הבא נציג את הדרכים בהם ניתן לשלב את ההיריון מבלי לפגוע בלימודי התואר.

מערכת פרופסור | 08.09.2016
היריון בזמן לימודי התואר

כניסה להיריון בזמן לימודי התואר עשויה להיות מלחיצה כפליים, כיוון שבנוסף להיריון יש צורך לעמוד בזמני הגשה של עבודות, להיבחן במבחנים ולהגיע ללימודים. למרות שמדובר בדבר שנשמע לא פשוט כלל, עם תכנון נכון של כל שלבי ההיריון ניתן לעבור את התקופה הזאת בהצלחה.

 

המוסדות האקדמיים באים לקראתך

 

התאחדות הסטודנטים הארצית יצרה בשיתוף עם כל המוסדות האקדמיים מגוון של הקלות ושל כללים הנוגעים לנשים בהיריון. ראשית, כדאי לדעת שבכל מוסד אקדמי יש אשת סגל שאחראית על מתן סיוע אישי לכל סטודנטית בהיריון. שיחה עם אשת הסגל יכולה לאפשר להקל על הלחץ הראשוני ולסייע בתכנון של הלימודים במהלך ההיריון. מעבר לגוף הסיוע, קיים גם מספר של הקלות אשר ניתנות לנשים בהיריון. ראשית, כל הסטודנטיות בהיריון זכאיות להארכת זמן בכל המבחנים. בנוסף, יש אישורים מיוחדים להיעדרות של סטודנטיות שנמצאות בשמירה הריון. החוקים האוניברסיטאיים מסייעים במיוחד בתקופה שלאחר הלידה, עם אישור לקבלת מועד בחינה מיוחד כתוצאה מהיעדרות, אישור לדחיית לימודים עבור נשים בשמירת הריון או בחופשת לידה ארוכה, דחייה בהגשת עבודות ועוד. מעבר לכך, לכל סטודנטית שנמצאת בחודשי הריון מתקדמים מגיע מקום חניה חינם, שצמוד לאזורי הלימוד בקמפוס.

 

מה עושים עם הבדיקות?

 

במהלך ההיריון יש חשיבות גבוהה לביצוע בדיקות באופן סדיר. דבר זה מאפשר לשמור הן על בריאות העובר והן על בריאות האישה שנמצאת בהריון. חשוב לדעת שהמוסדות האקדמיים לא מאפשרים להיעדר מהלימודים כתוצאה מהבדיקות והמשמעות של כך היא שיש לתאם אותן באופן עצמאי בצורה כזו שלא תיפול על ימי לימודים. למרות שזה נשמע קשה, הדבר בהחלט אפשרי, שכן בכל קופת חולים קיימת האפשרות לבצע בדיקות מוקדם יחסית בבוקר, מאוחר בערב או בימי שישי.

 

בדיקות הריון שמומלץ לבצע

 

רוב הנשים בגילאים של סטודנטיות תבצענה בדיקות שגרתיות כמו אולטרסאונד אצל רופא הנשים, שקיפות עורפית ובדיקות דם. עם זאת, בדיקת מי שפיר גם היא עשויה להיות חשובה מאוד בגילאים של סטודנטיות. בבדיקת מי שפיר נלקחים באמצעות מחט דקה מים מהשליה אשר מכילים תאים של העובר. תאים אלו נבדקים, בעיקר מבחינה גנטית, לצורך שלילה או אישור של תסמונות גנטיות נפוצות כמו תסמונת דאון או תסמונות נדירות יותר. בעיקרון, בדיקת מי שפיר ממומנת על ידי קופות החולים עבור נשים מעל גיל 35, אך קיימים מקרים בהם היא נדרשת לביצוע גם בגילאים מוקדמים יותר. הבדיקה צריכה להתבצע בגילאים מוקדמים על ידי נשים שיש להן חשד לתסמונת גנטית משפחתית או כאשר בדיקות הדם מצביעות על חשד למחלה גנטית אצל העובר.

 

כדאי לתכנן את הרגע לאחר הלידה

 

לימודים אקדמיים הם פרק זמן עמוס בו אין זמן רב לעסוק בדברים אחרים, אך כשנמצאים בהיריון אין באמת ברירה. על מנת למנוע יצירת עומס רב מדי לקראת הלידה, מומלץ לתכנן מראש את הזמנים שלאחר הלידה עצמה. תכנון זה צריך לבוא לידי ביטוי קודם כל בקניית מוצרים לתינוקות. אם לא ניתן לבצע את הקנייה במרוכז, כדאי כל פעם לקנות מספר מוצרים בזמן חופשות סוף השבוע או בסוף של ימי לימודים, עד שצוברים מספיק ציוד. התכנון צריך להיות גם לגבי הלימודים עצמם – מומלץ להתחיל עבודות מוקדם יותר מהצפוי כדי למנוע צורך בביצוען ככל הניתן לאחר שהתינוק נולד.

 

הדפסה   שלח לחבר

עוד כתבות

בחזרה לדף המגזין הראשי
האם אתה מרוצה מהמסלול בו אתה נמצא
שלח
אתר פרופסור הינו אתר לסטודנטים ובוגרים הכולל תוכן אקדמי רב מסוגים שונים: עבודות אקדמיות, מבחנים, סיכומים, מלגות, תרגומים, בנוסף ניתן ליהנות ממגוון מלגות ומכירת תוכן אקדמי.