פרופסור
הפריט נוסף לסל הקניות שלך

עבודה אקדמית במדעי המדינה מאוניברסיטת חיפה

מדעי החברה

סמינר
מדעי המדינה,מדעי החברה
סמינר מיעוטים במזרח התיכון
דירוג דירוג דירוג דירוג דירוג
שורשיה של השיעה נעוצים בראשית ההיסטוריה של העם המוסלמי- מיד לאחר מותו של מחמד ועלייתם של ארבעת הח'ליפים הראשונים. מותו של מחמד, בלא שמינה לו יורש וללא קביעת נוהל מסודר לבחירת השליט, קיבעו את הדגם הסוני להעברת השלטון. כלומר, שלושת הח'ליפים הראשונים היו מבני שבט קורייש- שבטו של מוחמד, והח'ליף הרביעי היה מבני משפחתו של הנביא מוחמד והוא עלי בן אבי טאלב. עלי- בן דודו וחתנו של הנביא, בעלה של בתו פאטימה. השיעה התחילה כתנועה פוליטית בעיקרה ומכאן פירושה המילולי של המילה "שיעה" הוא "סיעה"- הכוונה לסיעתו של עלי שדרשה את זכותו לח'ליפות על רקע קרבתו המשפחתית לנביא. השיעים בעראק נחשבים לעדת רוב שהיא מבחינת מיעוט. כלומר רוב מבחינה מספרית ומיעוט מבחינה פוליטית. למרות שאין נתונים בדוקים ועדכניים ביחס לשיעורם המדויק באוכלוסיה כיום, שכן מאז תום המנדט הבריטי ב 1932 הקפידו ממשלות עראק השונות לשמור פרט זה מתוך מפקד האוכלוסין כעל סוד מדינה. מדיניות זו כשלעצמה מלמדת שיש כאן בעיה רגישה שראשי השלטון מבקשים לדחוק מתחת לפני השטח. (בנג'ו 61) העובדה שעראק היא ערש צמיחתו של הזרם השיעי באסלאם גרמה לכך שבתחומה יתפתחו הערים הקדושות ביותר של הזרם הזה, אשר הפכו לאבן שואבת לעולי רגל ולחכמי הדת ברחב העולם השיעי. ארבע הערים הקדושות: נג'ף, כרבלא, כאט'מיה וסמארא היו לא רק המרכז הדתי של השיעים אלא לעיתים גם מבצרם הפוליטי. מעמדן של ערים אלו הוקנה להן בזכות העובדה שמצויים בהן קברותיהם של גדולי השיעה, שהבולטים בהם הם קברו של עלי בן אבי טאלב בנג'ף וקברו של חוסין בנו בכרבלא. (בנג'ו 62) לשכבת אנשי הדת, העלמא, נודע תפקיד מרכזי בקרב השיעים, תפקיד שחרג בהרבה מהתחום הדתי הצרוף. בשלהי שנות החמישים, כאשר מרכזי הלימוד השיעיים התדרדרו לשפל, החלה תסיסה אינטלקטואלית בקרב אנשי דת שיעים צעירים. הזרזים להתעוררות זו היו האתגרים שהציבו פעילות הקומוניסטים וקליטת המסרים הרדיקליים הלאומיים פאן ערביים בקרב צעירים שיעים משכילים. (אפל 254) בעבודה זו אציג תמונה כוללת של השיעים בעראק בין השנים 1958- 1991. תחילה אציג את הקמת וצמיחת חזב אל-דעוה אל-אסלאמיה, תנועה דתית שיעית בעלת השפעה רבה בעולם השיעי. שנית, אציג את עלייתו של משטר הבעת' ואלימות השלטון כנגד השיעים. שלישית, אציג את יחסי עראק- איראן והשפעתם על השיעים ולבסוף את הפלישה לכווית והמרד השיעי בשנת 1991.
עראק, שיעים, מיעוטים
השיעים בעראק 1958 - 1991
2007
פירו קייס
92
מחיר:
250.00 ש"ח

רכישת עבודה אקדמית
אתר פרופסור מעודד יצירה עצמאית וחשיבה מקורית. עבודות אקדמיות המועלות לאתר ע"י הגולשים ומערכת פרופסור הינן לצורכי קבלת רעיונות, השראה וביבליוגרפיה לעבודה אקדמית / עבודה סמינריונית / סמינריון / כתיבת סמינר או תזה עצמאיים. קניית עבודה ורכישה של חומר אקדמי באתר, הינם לשימוש אישי של הגולש ואסורים להעתקה או הגשה כעבודה אקדמית מקורית כמפורט בתקנון אתר פרופסור.
אתר פרופסור הינו אתר לסטודנטים ובוגרים הכולל תוכן אקדמי רב מסוגים שונים: עבודות אקדמיות, מבחנים, סיכומים, מלגות, תרגומים, בנוסף ניתן ליהנות ממגוון מלגות ומכירת תוכן אקדמי.