פרופסור
הפריט נוסף לסל הקניות שלך

עבודה אקדמית במדעי המדינה מאוניברסיטת חיפה

מדעי החברה

סמינר
מדעי המדינה,מדעי החברה / היסטוריה של המזרח התיכון,מדעי החברה והרוח
פרו סמנריון מצרים
דירוג דירוג דירוג דירוג דירוג
הלאומיות המצרית תמיד היתה נתונה למתיחות בין שתי מסגרות הזדהות עיקריות ומרכזיות: מצד אחד, מסגרת הזדהות מצרית טריטוריאלית ייחודית ומצד שני, מסגרת הזדהות אחדותית על מצרית. המאבק הממושך נגד הבריטים, החתירה לעצמאות שלמה ולאחדות עמק הנילוס, שימשו במשך תקופה ארוכה יסודות מרכזיים ממריצים בגיבוש תכניה וסמליה של הזהות הלאומית המצרית. ראשיתה של התפיסה הלאומית הטריטוריאלית החלה בהגותו של אחמד לטפי אל סיד ובחוג המשכילים שנתקבץ מסביב לכתב העת אל-ג'רידה. משנתו של אחמד לטפי אל-סיד נתנה את הדחיפה העיקרית לתקומתה של התפיסה הלאומית המצרית הטריטוריאלית התובעת לגזור את זהותה הלאומית של מצרים מהטריטוריה של עמק הנילוס בלבד. רק בשנות ה -20 נתעוררה האמונה בתורה זו בלב דור שלם של הוגים, משכילים, סופרים ומדינאים, והיא לבשה משקל כמותי רב מימדים. שנות ה- 20 הן שהעניקו לתורה הטריטוריאלית דחיפה מכרעת והן שהפכו אותה מאידיאולוגיה שהיתה בראשית המאה העשרים נחלת יחידים לזרם גדול ומגובש בעל השפעה רבה בזירה האינטלקטואלית והפוליטית במצרים. מבחינה זו ניתן לומר שהתורה הלאומית המצרית הטריטוריאלית, כמגמה רווחת, בשלה ובעלת משקל, נולדה במוצאי מהפכת 1919. המהפכה התסיסה שכבות נרחבות בעם המצרי, הלהיבה המונים, הקיפה מעמדות מגוונים והמיסה ניגודי גיל ומין, פערים בין דתות, עדות, דעות ואמונות אל תוך כור סולידריות לאומית אוניברסלית אחת. כל אלה הולידו הלכי רוח בקרב השכבות המשכילות ועוררו בהן ציפיות להתחדשות לאומית - מצרית ולהתנערות כללית ממורשת העבר האסלאמי, המזרחי והערבי. גילוי קברו של תות ענח' אמון ב- 1922 על ידי הארכיאולוג הבריטי, הווארד קרטר, רק חיזק את המגמה הרווחת כי הפרעוניות היא מורשתה האמיתית של מדינת מצרים. עבודה זו תעסוק בגילויו של הקבר, סקירת רצף האירועים אשר התרחשו במצרים מגילוי התגלית ועד פינוי הקבר, ותראה מה היתה תרומתו ללאומיות המצרית הפרעונית ובאיזה תחומים התבטא הדבר במצרים של שנות ה -20. מכיוון שתפיסה רווחה בעיקר בקרב באליטה המשכילה אציג את הבולטים שבחלוצי הפרעוניות והליברליזם המצרי והגותם.
מצרים, לאומיות, תות ענח' אמון
גילוי קבר תות ענח' אמון והשפעתו במצרים
2006
92
מחיר:
200.00 ש"ח

רכישת עבודה אקדמית
אתר פרופסור מעודד יצירה עצמאית וחשיבה מקורית. עבודות אקדמיות המועלות לאתר ע"י הגולשים ומערכת פרופסור הינן לצורכי קבלת רעיונות, השראה וביבליוגרפיה לעבודה אקדמית / עבודה סמינריונית / סמינריון / כתיבת סמינר או תזה עצמאיים. קניית עבודה ורכישה של חומר אקדמי באתר, הינם לשימוש אישי של הגולש ואסורים להעתקה או הגשה כעבודה אקדמית מקורית כמפורט בתקנון אתר פרופסור.
אתר פרופסור הינו אתר לסטודנטים ובוגרים הכולל תוכן אקדמי רב מסוגים שונים: עבודות אקדמיות, מבחנים, סיכומים, מלגות, תרגומים, בנוסף ניתן ליהנות ממגוון מלגות ומכירת תוכן אקדמי.