פרופסור
הפריט נוסף לסל הקניות שלך

עבודה אקדמית במדעי המדינה מאוניברסיטת בר אילן

מדעי החברה

סמינר
מדעי המדינה,מדעי החברה
מפלגות ותנועות פוליטיות בישראל
דירוג דירוג דירוג דירוג דירוג
בבחירות 1977, 29 שנה אחרי קום המדינה איבדה מפלגת העבודה תוך מפלה מוחצת את השלטון, את מעמדה כמפלגה הגדולה ביותר והן את עמדת הציר, והייתה למפלגת אופוזיציה. על מנת להבין את גודל האירוע ואת משמעותו בפוליטיקה הישראלית עלינו להבין שבמשך עשרות שנים, מאז קום המדינה, שלטה מפא"י – "מפלגת פועלי ארץ ישראל" בצורה מעוררת התפעלות במערכת המפלגתית הישראלית. שלטון ללא מצרים שאף מפלגה לא הצליחה לאיים עליו. מפא"י שברבות הימים הפכה למפלגת העבודה, הייתה עמוד התווך של הסדר הפוליטי. מפא"י/עבודה ניהלה את הסדר הפוליטי במיומנות רבה ומתוך שיתוף פעולה היסטורי עם המפלגות הדתיות, כולל המפד"ל, שבתקופתנו זו, נמצאת בקצה השני של הסקאלה הפוליטית. הדומיננטיות הפוליטית של מפא"י/העבודה, נבעה מגורמים רבים שביניהם מרכזיות אידיאולוגית, מנהיגות חזקה שתרמה רבות לדומיננטיות שלה וכמו כן שליטתה במשאבים ציבוריים כמו ההסתדרות, רשויות מקומיות והסוכנות היהודית. מכיוון שכך, עליונותה של מפא"י/העבודה התבטאה הן בכמות התיקים בממשלה והן באיכותם: מלבד ראש הממשלה, שמרה לעצמה תמיד את תיקי החוץ, הביטחון, החינוך והאוצר. שלטונה של המפלגה הדומיננטית היה מפגן מרשים של רציפות שלטונית. מפא"י/ העבודה הייתה מאז ומתמיד מפלגה מתונה, המסוגלת לכנס תחתיה מגוון רחב של השקפות – "סופרמרקט" רעיוני. היא הייתה הפלורליסטית מכל המפלגות בישראל. הדומיננטיות הפוליטית של מפא"י/עבודה 1948-1977 לא הייתה פרי המקרה, או עניין של כמה הצלחות נפרדות ביום הבחירות. במשך תקופה ארוכה נראה היה שדבר לא יערער את המסד השלטוני המוצק שלה. אך בדיעבד ניתן לומר שתחת המסד הזה רחשו זרמים תת קרקעיים – פוליטיים וחברתיים, שמאוחר יותר גרמו למפלתה.
מהפך, 1977, מנחם בגין,יצחק רבין, ליכוד, מפלגת העבודה, שמעון פרס, גלודה מאיר, מפלגות בישראל, בחירות, מזרחיים, אשכנזים, השד העדתי
מהפך 1977
2005
פרופ' גיורא גולדברג
92
מחיר:
150.00 ש"ח

רכישת עבודה אקדמית
אתר פרופסור מעודד יצירה עצמאית וחשיבה מקורית. עבודות אקדמיות המועלות לאתר ע"י הגולשים ומערכת פרופסור הינן לצורכי קבלת רעיונות, השראה וביבליוגרפיה לעבודה אקדמית / עבודה סמינריונית / סמינריון / כתיבת סמינר או תזה עצמאיים. קניית עבודה ורכישה של חומר אקדמי באתר, הינם לשימוש אישי של הגולש ואסורים להעתקה או הגשה כעבודה אקדמית מקורית כמפורט בתקנון אתר פרופסור.
אתר פרופסור הינו אתר לסטודנטים ובוגרים הכולל תוכן אקדמי רב מסוגים שונים: עבודות אקדמיות, מבחנים, סיכומים, מלגות, תרגומים, בנוסף ניתן ליהנות ממגוון מלגות ומכירת תוכן אקדמי.